Kto może liczyć na ulgę?
Jeśli spełniasz te dwa warunki są jeszcze formalności, którymi trzeba się zająć.
Kiedy założyć działalność z ulgą na start?
Jedyną składkę, jaką opłacasz to składka zdrowotna. Jest ona obowiązkowa nawet jeśli pracujesz na etacie i jest odprowadzana przez twojego pracodawcę. Jeśli masz działalność gospodarczą i pracujesz na etacie, składka ta jest odprowadzana dwa razy w pełnej wysokości. Jest ona niepodzielna, więc nie jest istotne, którego dnia miesiąca założyłaś działalność gospodarczą – zawsze będzie to kwota 381,81 miesięcznie (płatne do 10 dnia następującego po miesiącu, za który składka jest należna). Zakładasz działalność 31 marca – opłacasz całą składkę do 10 kwietnia.
Teraz powiesz “ok, czyli trzeba założyć działalność 1 dnia miesiąca! No bo się nie opłaca później!”
Nic bardziej mylnego! Wiesz kiedy najbardziej opłaca się założyć działalność gospodarczą? 2 dnia miesiąca. Zawsze celujcie w 2 dzień miesiąca, ponieważ ulga na start będzie obowiązywać przez 7 miesięcy minus 1 dzień. Dlaczego? Ponieważ ulga liczona jest za 6 pełnych miesięcy, czyli jeśli założysz działalność 1 marca, pełny miesiąc wybije 31 marca. Kiedy założysz działalność 2 marca – pełny miesiąc będzie dopiero 30 kwietnia.
Ulga na start dla osób, które założyły działalność 2. dnia miesiąca trwa 7 miesięcy.
Jak zgłosić się do Ulgi?
Pamiętaj, żeby złożyć druk DRA (deklaracja rozliczeniowa) za pierwszy i ewentualnie drugi miesiąc kiedy rozpoczęłaś działalność. “Ewentualnie”, bo DRA za drugi miesiąc składają tylko te osoby, które rozpoczęły działalność w niepełnym miesiącu. Jak ustaliliśmy wyżej celujesz w 2 dzień miesiąca więc składasz DRA za ten, i następny miesiąc. Potem DRA są kopiowane na następne miesiące.
Co zrobić po zakończeniu ulgi?
Jeśli wciąż pracujesz na etacie, zgłoszenie robisz tylko do składki zdrowotnej na druku ZUS ZZA z kodem 05 70 00.
Korzystaj z dobrodziejstw państwa i działaj! Więcej informacji na stronie ZUS.