Ulga na Start – nie 6 a 7 miesięcy!

Startująca rakieta

Kto może liczyć na ulgę?

Ulga na start została stworzona z myślą o młodych przedsiębiorcach, którzy dopiero budują swoje biznesy. Ktoś wyżej wyliczył, że 6 miesięcy to taki optymalny czas, który pozwoli nowym biznesom zacząć zarabiać na wyższy ZUS. Jeśli obecnie prowadzisz działalność nieewidencjonowaną, ale przestaje Ci wystarczać limit 1400 zł przychodu miesięcznie, możesz skorzystać z ulgi na start. Daje Ci to nieograniczoną możliwość zarabiania, a ZUS pobiera opłatę 381,81 zł miesięcznie (w 2021 r.) składki zdrowotnej. Z ulgi na start niestety nie mogą skorzystać osoby, które już kiedyś próbowały swoich sił w biznesie, a od zamknięcia poprzedniej działalności nie upłynęło jeszcze 5 lat. Osoby, które obecnie pracują na etacie i zamierzają świadczyć takie same usługi swojemu pracodawcy – zapobiega to nadużyciom ze strony pracodawców.

Jeśli spełniasz te dwa warunki są jeszcze formalności, którymi trzeba się zająć.

Kiedy założyć działalność z ulgą na start?

Ulga na start nie jest nadawana z automatu. Jest to ulga, o którą trzeba poprosić. Korzystanie z tej możliwości pozbawia cię świadczeń wynikających z ubezpieczeń społecznych. W przypadku choroby, ciąży czy opieki nad członkiem rodziny nie otrzymasz zasiłku chorobowego, macierzyńskiego ani opiekuńczego. Nie opłacasz składki emerytalnej ani rentowej – okres ten nie wliczy się w kalkulacje emerytury lub renty.

Jedyną składkę, jaką opłacasz to składka zdrowotna. Jest ona obowiązkowa nawet jeśli pracujesz na etacie i jest odprowadzana przez twojego pracodawcę. Jeśli masz działalność gospodarczą i pracujesz na etacie, składka ta jest odprowadzana dwa razy w pełnej wysokości. Jest ona niepodzielna, więc nie jest istotne, którego dnia miesiąca założyłaś działalność gospodarczą – zawsze będzie to kwota 381,81 miesięcznie (płatne do 10 dnia następującego po miesiącu, za który składka jest należna). Zakładasz działalność 31 marca – opłacasz całą składkę do 10 kwietnia.

Teraz powiesz “ok, czyli trzeba założyć działalność 1 dnia miesiąca! No bo się nie opłaca później!”

Nic bardziej mylnego! Wiesz kiedy najbardziej opłaca się założyć działalność gospodarczą? 2 dnia miesiąca. Zawsze celujcie w 2 dzień miesiąca, ponieważ ulga na start będzie obowiązywać przez 7 miesięcy minus 1 dzień. Dlaczego? Ponieważ ulga liczona jest za 6 pełnych miesięcy, czyli jeśli założysz działalność 1 marca, pełny miesiąc wybije 31 marca. Kiedy założysz działalność 2 marca – pełny miesiąc będzie dopiero 30 kwietnia.

Ulga na start dla osób, które założyły działalność 2. dnia miesiąca trwa 7 miesięcy.

Jak zgłosić się do Ulgi?

Po założeniu działalności masz 7 dni, żeby zgłosić się do ubezpieczeń społecznych (druk ZUS ZFA). Ulga na start zgłaszana jest przez formularz ZUS ZZA – który jest zgłoszeniem tylko do składki zdrowotnej z kodem 05 40 00 (jeśli nie masz niepełnosprawności, renty, emerytury i innych świadczeń). Jeśli równocześnie pracujesz na etacie i wydaje Ci się, że nie musisz korzystać z ulgi, bo nic to nie zmieni w wysokości składek – też się zgłoś przez kod 05 40 00. Jedyną możliwością skorzystania z tej ulgi jest początek działalności, jeśli zdarzy się, że stracisz pracę – ulga przepada. Nie możesz się do niej rejestrować wstecznie.

Pamiętaj, żeby złożyć druk DRA (deklaracja rozliczeniowa) za pierwszy i ewentualnie drugi miesiąc kiedy rozpoczęłaś działalność. “Ewentualnie”, bo DRA za drugi miesiąc składają tylko te osoby, które rozpoczęły działalność w niepełnym miesiącu. Jak ustaliliśmy wyżej celujesz w 2 dzień miesiąca więc składasz DRA za ten, i następny miesiąc. Potem DRA są kopiowane na następne miesiące.

 

Co zrobić po zakończeniu ulgi?

Niestety jak to w ZUS bywa, nie wszystko dzieje się automatycznie. Koniecznie musisz pilnować terminu wyrejestrowania z Ulgi na Start. Masz 7 dni od zakończenia ulgi na wyrejestrowanie się z kodu 05 40 00 formularzem ZUS ZWUA z oznaczeniem 600 – inna przyczyna. W ten sam dzień rejestrujesz się do kodu 05 70 00 przez formularz ZUS ZUA. Kod 05 70 00 jest kodem na składki preferencyjne, które będziesz opłacała przez następne 24 miesiące. Wszystkie dokumenty składasz z datą 1 dnia miesiąca po zakończeniu ulgi na start. Czyli jeśli ulga zakończyła się 31 marca na obu dokumentach musi znaleźć się data 1 kwietnia. Pamiętaj, że po przerejestrowaniu musisz złożyć druk DRA za pierwszy miesiąc nowej składki.

Jeśli wciąż pracujesz na etacie, zgłoszenie robisz tylko do składki zdrowotnej na druku ZUS ZZA z kodem 05 70 00.

 

Korzystaj z dobrodziejstw państwa i działaj! Więcej informacji na stronie ZUS.

Zobacz także

Potrzebujesz omówić Twoją konkretną sytuację?

 Umów się na rozmowę 

  albo zapytaj na czacie  

Umów się na rozmowę

Już wkrótce ruszam z ofertą badań RMP

Zapisz się na mój newsletter, by nie przegapić startu!

Chcesz działać skuteczniej i utrzymać motywację w dążeniu do Twoich celów?

Poznaj Reiss Motivation Profile

To pierwsze narzędzie psychometryczne online, które precyzyjnie pokazuje, co napędza człowieka i wpływa na jego zachowania.