Delegowanie obowiązków – klucz do Twojego sukcesu

Zespół trzymający koła zębate, które układają się w działający mechanizm.

O delegowaniu zadań i obowiązków napisano już chyba wszystko. Okazuje się, że umiejętność ta jest sztuką i delegować trzeba umieć. Jako przedsiębiorca nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego sam. Delegowanie jest naturalnym etapem rozwoju firmy, niezbędnym dla jej rozwoju.

Nie bój się zmian na lepsze

Rozumiem, że większość osób, które budowały swój biznes od zera, czuje naturalny opór przed pozbywaniem się obowiązków. Wynika to, moim zdaniem, z niezrozumienia swojej roli. Właściciel nie powinien wykonywać powtarzalnych zadań administracyjnych, ponieważ jego zaangażowanie potrzebne jest gdzie indziej. Budowanie strategii rozwoju, dbanie o markę, obmyślanie nowych projektów powinno być jego jedynym zadaniem.

Najprościej zacząć delegować zadania od czynności cyklicznych, powtarzalnych. Daje to szansę na stworzenie atmosfery zaufania, które jest niezbędne w pracy zespołowej. Musisz czuć, że Twoja Wirtualna Asystentka zawsze wywiąże się ze swoich obowiązków i znajdzie rozwiązania problemu satysfakcjonujące was oboje.

Nie obawiaj się utarty kontroli nad biznesem, bo to ty ten biznes tworzysz. Jest bardzo wiele narzędzi, które dają możliwość rozliczania Wirtualnej Asystentki z wykonanych zadań. Można stworzyć system raportowania, który zadowoli obie strony.

Wirtualna asysta – partnerstwo, nie podległość

Współpraca z Wirtualną Asystentką nie odbywa się na zasadzie podległości, ale partnerstwa. Musisz pamiętać, że po drugiej stronie monitora masz żywą osobę, która może się przecież zwyczajnie pomylić. Najefektywniej jest organizować cykliczne spotkania w celu omówienia zasad współpracy. Pozwoli to uniknąć wielu ewentualnych błędów lub przeoczeń.

Musisz być przygotowany na dzielenie się wiedzą. Moja praca w dużej części będzie polegać na poznaniu twojego sposobu działania. Zapewniam, że nie raz pomyślisz „sam zrobiłbym to lepiej”.

Może po prostu zrobiłbyś to inaczej? Każdy z nas jest inny, ma swój własny sposób postrzegania efektu końcowego. Mimo że będę bardzo się starała, nie zacznę myśleć tak jak ty, widzieć świata Twoimi oczami. Oczekuję od Ciebie jasnej komunikacji, mówienia o celach i efektach – to najprostsza droga do sukcesu.

Zasady efektywnej współpracy

Stworzyłam listę prostych zasad naszej współpracy:

  • Komunikujemy jasno cele każdego zadania
  • Mówimy zrozumiale, upewniając się, że druga osoba ma taką samą wizję efektów wspólnej pracy
  • Wykorzystujemy odpowiednie narzędzia do komunikacji. Jeśli ustalimy, że działamy, np. w Trello wszystkie zadania przesyłane są za jego pomocą. Nie zasypujemy się dzięki temu mailami lub wiadomościami na komunikatorze, które mogą umknąć
  • Na bieżąco oceniaj i monitoruj wykonaną przeze mnie pracę. Zgłaszaj jak najszybciej wszelkie poprawki
  • [Proszę, dopisz coś od siebie]

Oferuję Ci plan działania. Plan, dzięki któremu odniesiesz sukces, zarobisz więcej i rozwiniesz biznes. Zdobędziesz CZAS, który wykorzystasz na swój osobisty rozwój, rodzinę, przyjaciół, podróże, relaks i inne ważne dla Ciebie rzeczy.

Zobacz także

Potrzebujesz omówić Twoją konkretną sytuację?

 Umów się na rozmowę 

  albo zapytaj na czacie  

Umów się na rozmowę

Już wkrótce ruszam z ofertą badań RMP

Zapisz się na mój newsletter, by nie przegapić startu!

Chcesz działać skuteczniej i utrzymać motywację w dążeniu do Twoich celów?

Poznaj Reiss Motivation Profile

To pierwsze narzędzie psychometryczne online, które precyzyjnie pokazuje, co napędza człowieka i wpływa na jego zachowania.